Wybierając profesjonalną drukarkę cyfrową do użytku w firmie, być może zastanawiasz się, czy warto zainwestować w droższy model z segmentu produkcyjnego. Czym różni się biurowy i poligraficzny sprzęt drukujący? W tym krótkim artykule znajdziesz kluczowe rozbieżności, które pomogą w wyborze urządzenia dla Twojego przedsiębiorstwa.

Niektóre różnice widać na pierwszy rzut oka…

Maszyny z obu segmentów różni waga i rozmiar. Biurowy sprzęt drukujący może być postawiony w dowolnym miejscu. Urządzenia poligraficzne są wielokrotnie większe i cięższe, dlatego potrzebują wydzielonej przestrzeni w hali produkcyjnej lub w dedykowanym pomieszczeniu.

Oszczędność — tańszy zakup czy tańsza eksploatacja?

Sprzęt biurowy od poligraficznego naturalnie różni się ceną. Średniej klasy drukarka do biura jest zdecydowanie tańsza od analogicznego standardu w segmencie produkcyjnym. W przeciętnej firmie wysokość miesięcznego wolumenu wynosi około 30-40 tysięcy stron i przy takiej wartości zakup profesjonalnego urządzenia cyfrowego do biura jest jak najbardziej opłacalny.

Sprzęt poligraficzny pozwala na uzyskanie bardzo korzystnego kosztu pojedynczego wydruku, jednakże warunkiem oszczędnej eksploatacji są odpowiednio duże nakłady druku. Koszt zakupu urządzeń z tego segmentu powoduje, iż warunkiem zwrotu inwestycji jest odpowiednio wysokie obciążenie drukiem, na poziomie około 100 000 do 450 000 stron A4 miesięcznie.

Parametry profesjonalnych urządzeń drukujących

Pojemność zasobnika na papier przeciętnej drukarki biurowej jest około 2-3 razy mniejsza niż w przypadku sprzętu poligraficznego. Na korzyść drukujących maszyn produkcyjnych przemawia także różnorodność obsługiwanych formatów, gramatur i mnogość opcji wykańczania wydruków. Ponadto drukarki produkcyjne mogą pracować ciągle przez wiele godzin.

Rozważając, jakie urządzenie drukujące wybrać do firmy, należy wziąć więc pod uwagę przede wszystkim miesięczny wolumen druku. Nie bez znaczenia pozostają też funkcjonalność, wydajność i szybkość, ponieważ parametry te znacząco różnią oba segmenty. Nasi specjaliści chętnie pomogą w wyborze odpowiedniej opcji, przeprowadzając kalkulację kosztów zakupu i leasingu poszczególnych urządzeń.